Ana içeriğe atla

Ubuntu 12.10 Vmware Blocking File System Problemi

Ubuntu 12.10 sürümünüde Linux 3.5.0-17-generic çekirdeği geliyor. Vmware Workstation 8.0.2 ise 3.5.x çekirdeği üzeride blocking file system modülünü derlemeyi başaramıyor. Bu modülün derlenmesi için /usr/lib/vmware/modules/source/vmblock.tar dosyası içerisindeki filesystem.c dosyasında küçük bir düzenleme yapmak gerekiyor.

Öncelikle vmblock.tar dosyasını /tmp altında bir yere açalım...

mkdir /tmp/vmblock
tar xvf /usr/lib/vmware/modules/source/vmblock.tar -C /tmp/vmblock

Biraz önce tar dosyasından çıkardığımız
/tmp/vmblock/vmblock-only/linux/filessytem.c dosyasını en sevdiğimiz metin edörü ile açarak içerisinde 528. satırdan başlayan aşağıdaki ifadeyi buluyoruz.

   rootDentry = d_alloc_root(rootInode);
   if (!rootDentry) {
      iput(rootInode);
      return -ENOMEM;
   }

Bulduğumuz ve yukarıdaki gibi görünen satırları aşağıdaki gibi değiştiriyoruz...

   #if LINUX_VERSION_CODE < KERNEL_VERSION(3, 4, 0)
      rootDentry = d_alloc_root(rootInode);
   #else
      rootDentry = d_make_root(rootInode);
   #endif

   if (!rootDentry) {
      iput(rootInode);
      return -ENOMEM;
   } 

filessytem.c dosyasında gerekli değişikliği yaparak kayıt ettikten sonra vmblock.tar dosyasını yeniden oluşturmamız gerekiyor.

cd /tmp/vmblock/
tar cvf /usr/lib/vmware/modules/source/vmblock.tar .


vmblock.tar dosyaısnı yeniden oluşturduğumuza göre artık vmware'i başlatıp modüllerin derlenemesini keyifle izleyebiliriz...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Crunch ile Wordlist Oluşturmak

Crunch seçilen karakter kümesinden, istenilen uzunlukta parolalar üreten ve bu parolaları bir dosyaya yazarak wordlist oluşturan kullanışlı bir araçtır. Çalışmak için özel bir yetkiye ihtiyaç duymaz. Yalnızca derlenip çalıştırılması yeterlidir. Çalıştığında istenilen karakter kümesinden parolalar üretir ve bir dosyaya yazar.
Oldukça hızlı çalışır ve kolay kullanılır.Crunch Kurulumu
Öncelikle crunch yazılımını indirelim.
harun@gondor:~$ wget http://garr.dl.sourceforge.net/project/crunch-wordlist/crunch-wordlist/crunch-3.0.1.tgz
İndirme işlemi bittikten sonra crunch-3.0.1.tgz arşivini açalım.

harun@gondor:~$ tar zxvf crunch-3.0.1.tgz crunch3.0/ crunch3.0/Makefile crunch3.0/GPL.TXT crunch3.0/crunch.1 crunch3.0/charset.lst crunch3.0/crunch.cArşivin açılmasıyla oluşan crunch3.0/ dizinine geçelim ve ardından make komutunu vererek derleme işlemini başlatalım.
harun@gondor:~$ cd crunch3.0/ harun@gondor:~/crunch3.0$ make Building binary... /usr/bin/gcc -Wall -lm -pthread -std=c99 -m32 -D_LARGEF…

Captive Portal Ek Özellikler

PfSense üzerinde gelen Captive Portal özelliği hot spot çözümü olarak kullanılabilecek güzel bir özelliktir. Captive Portal, kablosuz ağınıza dahil olan kullanıcıların tüm internet erişimlerini engeller ve web sayfalarına erişmek isteyen kullanıcılara bir karşılama ekranı getirerek oturum açmalarını ister.

İnternete erişmek isteyen kullanıcı, kendisine ait kullanıcı adı ve parolası ile oturum açarak internet erişimi sağlayabilir. Bu nedenler kafeler, oteller ve benzeri yerler ile misafirlerini kendi yerel ağlarına bağlamak istemeyen şirketler için oldukça güzel bir çözümdür. Ancak hali hazırda var olan özellikleriyle Captive Portal yeterince kullanışlı değildir.

Bu nedenle  PfSense üzerinde bir şeyler yazmam ve sistemi modifiye etmem gerekmişti. Bu çalışma sırasında aşağıdaki özellikler sisteme eklemiştim...
Captive Portal da kullanıcı hesapları açabilen ancak sistemin geri kalan ayarlarına ulaşamayan bir sınırlı kullanıcı hesabı.Saat sınırlamalı kullanıcı hesabı açılabil…

Ubuntu, Aireplay-ng, Atheros AR9285, mon0 Channel -1 Problemi

Bir süre önce kullandığım Intel 4965 kablosuz ağ kartı ile "Channel -1" sorunu yaşadığımı ve bu sorunu çözmek için neler yaptığımı yazmıştım. Aireplay-ng ile paket sokuşturma yapmaya çalıştığımda aireplay-ng aşağıdaki hatayı veriyor ve çalışmıyordu.

21:09:28  mon0 is on channel -1, but the AP uses channel 1
Daha sonra emektar dizüstü bilgisayarımın ekran sorunları nedeniyle yeni bir makine almak zorunda kaldım. Tabii doğal olarak yeni makine (Asus N53SN) yeni bir kablosuz ağ arabirimi (Atheros 9285) demekti.

root@gondor:~# lspci | grep Wireless 03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Aynı sorunu bu kez "AR9285 Atheros wireless network adapter" için çözmek zorunda kaldım. Aynı şeyleri Intel 4965 için daha önce de yazdığımdan, bu kez yapılacakları kısaca özetliyorum.

İlk olarak yeni sürücümüzü indirilerim wireless.kernel.org adresinden indirelim ardından da gerekli yamaları indirip sürücü kayna…