Ana içeriğe atla

Tshark ile Kablosuz Ağ Dinlemek

Kablosuz ağlar üzerinde çalışırken havada uçuşan sinyalleri yakalamak ve kayıt altına almak gerekebiliyor. Böyle bir durumda ağ arabirimini monitor moda geçirmek ve daha sonrasında tshark ile havada uçuşmakta olan sinyalleri yakalayarak pcap biçiminde kayıt etmek mümkün olabilir.

Ağ arabirimini monitör moda geçirmek için aşağıdaki komut kullanılabilir.

iwconfig wlan0 mode monitor

Bu aşamadan sonra ağ arabirimine ulaşan tüm sinaylleri yakalamak ve kaydetmek için aşağıdaki gibi bir komut verilebilir.

tshark -i wlan0 -w veri.pcap


Bu sayede ağa dahil olmadan ve ağı zehirlemeye gerek kalmadan ağ üzerindeki tüm trafiği yakalamak ve incelemek mümkün olabilir. Ancak kablosuz ağın şifreli olduğu durumlarda elde edilen pcap dosyası da doğal olarak şifreli olmaktadır. Şifreli bir kablosuz ağ üzerinde tshark ile trafiği incelemek için aşağıdaki gibi bir komut verilebilir.

tshark -i mon0 -o wlan.enable_decryption:TRUE -o wlan.wep_key1:KABLOSUZAGPAROLASI

Yukarıdaki komut WEP ile şifrelenmiş kablosuz ağları dinlemek için kullanılabilir. Kablosuz ağda kullanılan şifrelemenin WPA türünde olması durumunda aşağıdaki gibi bir komutla havadan toplanan veriler decode edilebilir.

tshark -i mon0 -o wlan.enable_decryption:TRUE -o wlan.wep_key1:wpa-psk:WPAPSKANAHTARI


Doğal olarak şifrelenmiş trafiğin çözülebilmesi için ağ anahtarının bilinmesi gerekir. :) Ağ anahtarını bulmak için aircrack-ng aracı kullanılabilir. Ağ parolası elde edildikten sonra Chaosreader gibi araçlar yardımı ile yakalanan trafikteki dosyalar/veriler ayrıştırılabilir...

Yorumlar

 1. Güzel bir sniff yazısı. Tebrikler, devamını takipcilerin olarak bekliyoruz.

  YanıtlayınSil
 2. hocam veriler geliyorda... bunları nasıl txt ye dökeceğiz...chaosreader demişsiniz ama onunda lınux versiyonu yok..

  YanıtlayınSil
 3. Chaosreader, Linux üzerinde çalışıyor. Muhtemelen kullandığınız dağıtımı paket deposunda yer alıyordur...

  Alternatif olarak XPlico kullanarak verileri ayrıştırmayı deneyebilirsiniz.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Crunch ile Wordlist Oluşturmak

Crunch seçilen karakter kümesinden, istenilen uzunlukta parolalar üreten ve bu parolaları bir dosyaya yazarak wordlist oluşturan kullanışlı bir araçtır. Çalışmak için özel bir yetkiye ihtiyaç duymaz. Yalnızca derlenip çalıştırılması yeterlidir. Çalıştığında istenilen karakter kümesinden parolalar üretir ve bir dosyaya yazar.
Oldukça hızlı çalışır ve kolay kullanılır.Crunch Kurulumu
Öncelikle crunch yazılımını indirelim.
harun@gondor:~$ wget http://garr.dl.sourceforge.net/project/crunch-wordlist/crunch-wordlist/crunch-3.0.1.tgz
İndirme işlemi bittikten sonra crunch-3.0.1.tgz arşivini açalım.

harun@gondor:~$ tar zxvf crunch-3.0.1.tgz crunch3.0/ crunch3.0/Makefile crunch3.0/GPL.TXT crunch3.0/crunch.1 crunch3.0/charset.lst crunch3.0/crunch.cArşivin açılmasıyla oluşan crunch3.0/ dizinine geçelim ve ardından make komutunu vererek derleme işlemini başlatalım.
harun@gondor:~$ cd crunch3.0/ harun@gondor:~/crunch3.0$ make Building binary... /usr/bin/gcc -Wall -lm -pthread -std=c99 -m32 -D_LARGEF…

Captive Portal Ek Özellikler

PfSense üzerinde gelen Captive Portal özelliği hot spot çözümü olarak kullanılabilecek güzel bir özelliktir. Captive Portal, kablosuz ağınıza dahil olan kullanıcıların tüm internet erişimlerini engeller ve web sayfalarına erişmek isteyen kullanıcılara bir karşılama ekranı getirerek oturum açmalarını ister.

İnternete erişmek isteyen kullanıcı, kendisine ait kullanıcı adı ve parolası ile oturum açarak internet erişimi sağlayabilir. Bu nedenler kafeler, oteller ve benzeri yerler ile misafirlerini kendi yerel ağlarına bağlamak istemeyen şirketler için oldukça güzel bir çözümdür. Ancak hali hazırda var olan özellikleriyle Captive Portal yeterince kullanışlı değildir.

Bu nedenle  PfSense üzerinde bir şeyler yazmam ve sistemi modifiye etmem gerekmişti. Bu çalışma sırasında aşağıdaki özellikler sisteme eklemiştim...
Captive Portal da kullanıcı hesapları açabilen ancak sistemin geri kalan ayarlarına ulaşamayan bir sınırlı kullanıcı hesabı.Saat sınırlamalı kullanıcı hesabı açılabil…

Ubuntu, Aireplay-ng, Atheros AR9285, mon0 Channel -1 Problemi

Bir süre önce kullandığım Intel 4965 kablosuz ağ kartı ile "Channel -1" sorunu yaşadığımı ve bu sorunu çözmek için neler yaptığımı yazmıştım. Aireplay-ng ile paket sokuşturma yapmaya çalıştığımda aireplay-ng aşağıdaki hatayı veriyor ve çalışmıyordu.

21:09:28  mon0 is on channel -1, but the AP uses channel 1
Daha sonra emektar dizüstü bilgisayarımın ekran sorunları nedeniyle yeni bir makine almak zorunda kaldım. Tabii doğal olarak yeni makine (Asus N53SN) yeni bir kablosuz ağ arabirimi (Atheros 9285) demekti.

root@gondor:~# lspci | grep Wireless 03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Aynı sorunu bu kez "AR9285 Atheros wireless network adapter" için çözmek zorunda kaldım. Aynı şeyleri Intel 4965 için daha önce de yazdığımdan, bu kez yapılacakları kısaca özetliyorum.

İlk olarak yeni sürücümüzü indirilerim wireless.kernel.org adresinden indirelim ardından da gerekli yamaları indirip sürücü kayna…