Ana içeriğe atla

SSH Tunel

SSH protokolünün en güzel özelliklerinden birisi de tünel kazılabilmesine imkan vermesidir. Aşağıdaki gibi bir ağ şeması üzerinde bir kaç örnek ile neler yapabileceğimizi yazalım...


SSH Server ve Proxy Server isimli sunucular firewall ardında yer almakta olup, SSH Server Internet üzeründen port yönlendirmeyle erişilebilir durumdadır. Gondor isimli bilgisayar internet üzerinden SSH server isimli sunucuya SSH ile erişebiliyor. Ancak Proxy Server sunucusuna erişim firewall tarafından engellenmiş durumdadır.

Dinamik SSH Tüneli Oluşturmak
Bu senaryomuzda dinamik ssh tüneli oluşturalım ve gondor bilgisayarı ssh ile bağlandığı SSH Server bilgisayarı üzerinden web sayfalarına ulaşsın. Bunun için gondor bilgisayarı aşağıdaki gibi bir komut verebilir.

ssh -D 8888 root@11.22.33.44


Bu komut çalıştığında gondor bilgisayarı SSH Server sistemine ssh ile bağlanarak bir tünel oluşturacaktır. Tünelin girişi gondor bilgisayarının 8888 portu olduğundan gondor bilgisayarında web tarayıcı üzerinde sock ayarları 127.0.0.1:8888 olarak ayarlanarak web isteklerinin SSH server üzerinden geçirilmesi sağlanabilir.

SSH ile Yerel Portu Uzak Sisteme Yönlendirmek


Burada istediğimiz şey ulaşabildiğimiz SSH Server isimli sunucudan Proxy Sunucusuna erişmek ve gondor bilgisayarının vekil sunucu olarak Proxy Server sunucunu kullanmasını sağlamak.

Bunun için gondor bilgisayarında aşağıdaki gibi bir komut verilebilir...

ssh -L 8888:172.16.1.20:3128 root@11.22.33.44

Bu komut ile ssh bağlantımız firewall makinesi üzerinden port yönlendirme ile içerideki SSH Server sunucuna iletilecek, SSH Server sunucusu 172.16.1.20 IP adresli Proxy Server makinesinin 3128 nolu portuna bağlantı kuracaktır. Gondor isimli bilgisayarda 8888 porta bağlantı yapıldığında, ssh tüneli üzerinden Proxy Server isimli sunucunun 3128 portuna ulaşılacaktır....

Bu aşamadan sonra gondor bilgisayarında web tarayıcı ayarlarında proxy sunucu olarak 127.0.0.1:8888 girilmesi yeterli olacaktır. Gondor bilgisayarı web gezintilerini uzak sistemdeki Proxy Server makinesi üzerinden yapacaktır...


Ters SSH Tüneli Oluşturmak

Bazı durumlarda dışarıdan içeri tünel kazmak mümkün olmuyor. Böyle durumlarda içeriden birisinin dışarı tünel kazarak bizi içeri alması gerekiyor. Bu senaryoda içerideki Proxy Server bilgisayarının, gondor bilgisayarına SSH ile bağlanarak bir tünel oluşturması ve gondor bilgisayarından oluşan bu tünel kullanılarak Proxy Server sistemine erişildiği varsayılmıştır.

İlk olarak Proxy server bilgisayarı gondor bilgisayarına aşağıdaki gibi bir komutla ssh tüneli oluştursun.

ssh -R 8888:localhost:22 harun@gondor

Bu komut ile Proxy Server makinesi gondor bilgisayarına bağlanarak ssh tüneli oluşturacaktır. Bu tünelin bir ucu gondor bilgisayarındaki 8888 nolu port olurken diğer ucu Proxy Server bilgisayarının 22 nolu SSH portu olacaktır...

Bu aşamadan sonra gondor bilgisayarınan aşağıdaki gibi bir komut verilerek Proxy Server bilgisayarına doğrudan erişilebilir.

ssh root@localhost -p 8888

Bu yöntem özellikle NAT ardında kalan sistemlere erişmede kullanılabilir. Tabii ki hedef ağda sizin için tünel kazacak birilerinin olduğu durumlarda :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Crunch ile Wordlist Oluşturmak

Crunch seçilen karakter kümesinden, istenilen uzunlukta parolalar üreten ve bu parolaları bir dosyaya yazarak wordlist oluşturan kullanışlı bir araçtır. Çalışmak için özel bir yetkiye ihtiyaç duymaz. Yalnızca derlenip çalıştırılması yeterlidir. Çalıştığında istenilen karakter kümesinden parolalar üretir ve bir dosyaya yazar.
Oldukça hızlı çalışır ve kolay kullanılır.Crunch Kurulumu
Öncelikle crunch yazılımını indirelim.
harun@gondor:~$ wget http://garr.dl.sourceforge.net/project/crunch-wordlist/crunch-wordlist/crunch-3.0.1.tgz
İndirme işlemi bittikten sonra crunch-3.0.1.tgz arşivini açalım.

harun@gondor:~$ tar zxvf crunch-3.0.1.tgz crunch3.0/ crunch3.0/Makefile crunch3.0/GPL.TXT crunch3.0/crunch.1 crunch3.0/charset.lst crunch3.0/crunch.cArşivin açılmasıyla oluşan crunch3.0/ dizinine geçelim ve ardından make komutunu vererek derleme işlemini başlatalım.
harun@gondor:~$ cd crunch3.0/ harun@gondor:~/crunch3.0$ make Building binary... /usr/bin/gcc -Wall -lm -pthread -std=c99 -m32 -D_LARGEF…

Captive Portal Ek Özellikler

PfSense üzerinde gelen Captive Portal özelliği hot spot çözümü olarak kullanılabilecek güzel bir özelliktir. Captive Portal, kablosuz ağınıza dahil olan kullanıcıların tüm internet erişimlerini engeller ve web sayfalarına erişmek isteyen kullanıcılara bir karşılama ekranı getirerek oturum açmalarını ister.

İnternete erişmek isteyen kullanıcı, kendisine ait kullanıcı adı ve parolası ile oturum açarak internet erişimi sağlayabilir. Bu nedenler kafeler, oteller ve benzeri yerler ile misafirlerini kendi yerel ağlarına bağlamak istemeyen şirketler için oldukça güzel bir çözümdür. Ancak hali hazırda var olan özellikleriyle Captive Portal yeterince kullanışlı değildir.

Bu nedenle  PfSense üzerinde bir şeyler yazmam ve sistemi modifiye etmem gerekmişti. Bu çalışma sırasında aşağıdaki özellikler sisteme eklemiştim...
Captive Portal da kullanıcı hesapları açabilen ancak sistemin geri kalan ayarlarına ulaşamayan bir sınırlı kullanıcı hesabı.Saat sınırlamalı kullanıcı hesabı açılabil…

Ubuntu, Aireplay-ng, Atheros AR9285, mon0 Channel -1 Problemi

Bir süre önce kullandığım Intel 4965 kablosuz ağ kartı ile "Channel -1" sorunu yaşadığımı ve bu sorunu çözmek için neler yaptığımı yazmıştım. Aireplay-ng ile paket sokuşturma yapmaya çalıştığımda aireplay-ng aşağıdaki hatayı veriyor ve çalışmıyordu.

21:09:28  mon0 is on channel -1, but the AP uses channel 1
Daha sonra emektar dizüstü bilgisayarımın ekran sorunları nedeniyle yeni bir makine almak zorunda kaldım. Tabii doğal olarak yeni makine (Asus N53SN) yeni bir kablosuz ağ arabirimi (Atheros 9285) demekti.

root@gondor:~# lspci | grep Wireless 03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Aynı sorunu bu kez "AR9285 Atheros wireless network adapter" için çözmek zorunda kaldım. Aynı şeyleri Intel 4965 için daha önce de yazdığımdan, bu kez yapılacakları kısaca özetliyorum.

İlk olarak yeni sürücümüzü indirilerim wireless.kernel.org adresinden indirelim ardından da gerekli yamaları indirip sürücü kayna…