Ana içeriğe atla

Pyrit ile WPA/WPA2 Kırmak İçin Ekran Kartınızı Kullanın

Pyrit WPA/WPA2-PSK parolalarını kırmak için geliştirilmekte olan bir yazılımdır. En önemli özelliği CPU'ya ek olarak Nvdia ve Ati ekran kartlarının grafik işlemcilerini kullanarak parola kırma işlemi yapmasıdır. Özellikle yeni nesil gelişmiş ekran kartlarıyla oldukça iyi performans verebilir.


Pyrit http://code.google.com/p/pyrit/ indirilebilir ve yine aynı adresten ulaşabileceğiniz kurulum belgesiyle kolaylıkla kurulabilir.  Ubuntu 11.04 üzerine kurulum yaparken bir sıkıntı yaşamadım . Bu nedenle kurulum işlemlerini bir kez de ben tekrarlamıyorum. Kurulum belgesini takip edebilirsiniz.

Pyrit kurulumundan sonra, pyrit list_cores komutuyla sisteminizdeki  kullanılabilir işlemcileri listeleyebilirsiniz.

harun@gondor:~$ pyrit list_cores
Pyrit 0.4.0 (C) 2008-2011 Lukas Lueg http://pyrit.googlecode.com
This code is distributed under the GNU General Public License v3+

The following cores seem available...
#1:  'CUDA-Device #1 'GeForce 8400M G''
#2:  'CPU-Core (SSE2)'

Yukarıdaki çıktıda görüldüğü gibi benim bilgisayarımda, biri GeForce 8400M GPU, diğeri de SSE2 komut setine sahip normal işlemcim olmak üzere iki işlemcim varmış. Listelenen bu iki işlemci pyrit tarafından kullanılabilir durumda.

Şimdi WPA şifreli olarak yakalanan bir pcap dosyası üzerinde çalışalım ve bu WPA şifresini kırmayı deneyelim. İlk adım olarak analyze parametresi ile yakaladığımız dosyayı analiz edelim.

root@gondor:/home/harun# pyrit -r Seker.pcap analyze

Pyrit 0.4.0 (C) 2008-2011 Lukas Lueg http://pyrit.googlecode.com
This code is distributed under the GNU General Public License v3+

Parsing file 'Seker.pcap' (1/1)...
Parsed 5 packets (5 802.11-packets), got 1 AP(s)

#1: AccessPoint 00:a0:c5:98:1f:f9 ('Seker'):
  #1: Station 00:50:56:c0:00:08, 1 handshake(s):
    #1: HMAC_SHA1_AES, good, spread 1

Yukarıkdaki çıktıya göre Seker isimli kablosuz ağ için yakalanmış bir hanshake söz konusu. Bu handshake verisine uyan anahtarı bulmak için bir parola listesindeki tüm parolaları tek tek denememiz gerekiyor.

Bunun için içerisinde 1 ila 8 karakter uzunluğunda rakamlardan oluşan parolaların bulunduğu parola.txt dosyasını kullanacağım. Aşağıdaki gibi bir komutla attack_passthrough parametresini kullanarak parola kırma sürecini başlatalım.

root@gondor:/home/harun# pyrit -r Seker.pcap -i parola.txt -b 00:a0:c5:98:1f:f9 attack_passthrough

Pyrit 0.3.0 (C) 2008-2010 Lukas Lueg http://pyrit.googlecode.com
This code is distributed under the GNU General Public License v3+

Parsing file 'Seker.pcap' (1/1)...
587 packets (587 802.11-packets), 1 APs

Tried 4091 PMKs so far; 935 PMKs per second.

The password is '67345698'.  

Pyrit oldukça hızlı bir şekilde deneme yaparak parola listesindeki uygun parolayı bulmayı başardı.

Pyrit kullanmak istediğinizde yaşayabileceğiniz önemli sorunlardan bir tanesi GPU kullanmaya çalışan sürecin durması ve aşağıdaki gibi hata vermesi olabilir.

SystemError: The core 'CUDA-Device #1 'GeForce 8400M G'' has died unexpectedly

Böyle bir durumda Xorg ayarlarında ekran kartı sürücünüzü nvidia dan nv ye çekmeniz işe yarayabilir. En kötü ihtimalle grafik ortamı kapatarak (Ubuntu için gdm servisini durdurarak) pyrit kullanmak olabilir.

Yorumlar

 1. pyrit -r Seker.pcap analyze

  demişsiniz. kendi modemimin adını "examp" diyelim.

  pyrit -r examp.pcap analyze dediğimde

  No file found that matches 'examp.pcap'

  geliyor

  YanıtlayınSil
 2. WPA kırabilmek için Aircrack gibi bir araçla "handshake" dediğimiz oturum açma paketlerini (EAPOL) yakalamış olmanız gerekiyor. Bu paketleri sonra pyrit veya aircrack gibi araçalar devreye giriyor ve bu dosya üzerinde kırma işlemi yapılıyor...

  Ben bu paketleri yakalarken dosya adı olarak Seker.pcap ismini kullanmıştım. Siz oturum açma paketleri yakalarken dosyanıza hangi ismi vermişseniz o ismi kullanmalısınız.

  YanıtlayınSil
 3. Harun bey Merhaba
  benim ekran kartı ati program görmedi ne yapmam gerekiyor sadece işlemcileri görüyor.

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba Ahmet Bey,
  Malesef hiç Ati ekran kartım olmadığı için ne söylesem yalan olur durumundayım. Linux kullanıcısı olarak Ati kartları sürücü sorunları nedeniyle tercih etmiyorum. Bu nedenle Ati kartlar ile ne yapılır hiç bir fikrim yok...

  Muhtemelen dağıtımınıza uygun olan Ati sürücünü ve Ati Stream SDK/OpenCL bileşenlerini kurmanız gerekecektir...

  Aşağıdaki linkte anlatılanları DENEMEDİM ancak işe yarayabilir gibi görünüyor. Yinede bu linkte anlatılanları denerseniz elde edeceğiniz başarıdan, başarısızlıktan, olası zarar ve ziyanlardan dolayı sorumluluk kabul etmediğimi bilmenizi isterim... :)

  http://www.pophams.com/blog/pyritonatigpus-ubuntu1104x64

  YanıtlayınSil
 5. ahmet@ubuntu:~$ pyrit list_cores
  Pyrit 0.4.0 (C) 2008-2011 Lukas Lueg http://pyrit.googlecode.com
  This code is distributed under the GNU General Public License v3+

  The following cores seem available...
  #1: 'CPU-Core (SSE2)'
  #2: 'CPU-Core (SSE2)'
  #3: 'CPU-Core (SSE2)'
  #4: 'CPU-Core (SSE2)'
  ahmet@ubuntu:~$
  Bende uç birim bu şekilde Ati Radeon 5850 ekran kartım var ama olmadı. verdiğiniz linkte konulara baktım yalnız konular ingilizce bizde o kadar dil yok birde ubuntu 12.04 yeni kurdum yeni kullanmaya başladım çok detaylı komutlarını da bilmediğim için cesaret edemedim  YanıtlayınSil
 6. Gördüğüm kadarıyla ekran kartınız pyrit tarafından kullanılabilir değil. Pyrit dokümanlarını takip ederek çözüm üretilebilir diye düşünüyorum...

  Ubuntu kurmak ile iyi bir başlangıç yapmışsınız. Komutları ve kullanımı zaman içerisinde öğrenir ve alışırsınız. Farklı bir sistemden başka bir siteme taşınmak her zaman sancılı olur. Bu süreçte biraz sabırlı ve sebatlı olmanız gerekir.

  YanıtlayınSil
 7. Acaba nereden kurabilirim setup dosyası not defteri şeklinde açılıyor?

  YanıtlayınSil
 8. Kurulum için aşağıdaki adreste yer alan kurulum belgesine gözatmanız faydalı olabilir...
  http://code.google.com/p/pyrit/wiki/Installation

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Crunch ile Wordlist Oluşturmak

Crunch seçilen karakter kümesinden, istenilen uzunlukta parolalar üreten ve bu parolaları bir dosyaya yazarak wordlist oluşturan kullanışlı bir araçtır. Çalışmak için özel bir yetkiye ihtiyaç duymaz. Yalnızca derlenip çalıştırılması yeterlidir. Çalıştığında istenilen karakter kümesinden parolalar üretir ve bir dosyaya yazar.
Oldukça hızlı çalışır ve kolay kullanılır.Crunch Kurulumu
Öncelikle crunch yazılımını indirelim.
harun@gondor:~$ wget http://garr.dl.sourceforge.net/project/crunch-wordlist/crunch-wordlist/crunch-3.0.1.tgz
İndirme işlemi bittikten sonra crunch-3.0.1.tgz arşivini açalım.

harun@gondor:~$ tar zxvf crunch-3.0.1.tgz crunch3.0/ crunch3.0/Makefile crunch3.0/GPL.TXT crunch3.0/crunch.1 crunch3.0/charset.lst crunch3.0/crunch.cArşivin açılmasıyla oluşan crunch3.0/ dizinine geçelim ve ardından make komutunu vererek derleme işlemini başlatalım.
harun@gondor:~$ cd crunch3.0/ harun@gondor:~/crunch3.0$ make Building binary... /usr/bin/gcc -Wall -lm -pthread -std=c99 -m32 -D_LARGEF…

Captive Portal Ek Özellikler

PfSense üzerinde gelen Captive Portal özelliği hot spot çözümü olarak kullanılabilecek güzel bir özelliktir. Captive Portal, kablosuz ağınıza dahil olan kullanıcıların tüm internet erişimlerini engeller ve web sayfalarına erişmek isteyen kullanıcılara bir karşılama ekranı getirerek oturum açmalarını ister.

İnternete erişmek isteyen kullanıcı, kendisine ait kullanıcı adı ve parolası ile oturum açarak internet erişimi sağlayabilir. Bu nedenler kafeler, oteller ve benzeri yerler ile misafirlerini kendi yerel ağlarına bağlamak istemeyen şirketler için oldukça güzel bir çözümdür. Ancak hali hazırda var olan özellikleriyle Captive Portal yeterince kullanışlı değildir.

Bu nedenle  PfSense üzerinde bir şeyler yazmam ve sistemi modifiye etmem gerekmişti. Bu çalışma sırasında aşağıdaki özellikler sisteme eklemiştim...
Captive Portal da kullanıcı hesapları açabilen ancak sistemin geri kalan ayarlarına ulaşamayan bir sınırlı kullanıcı hesabı.Saat sınırlamalı kullanıcı hesabı açılabil…

Ubuntu, Aireplay-ng, Atheros AR9285, mon0 Channel -1 Problemi

Bir süre önce kullandığım Intel 4965 kablosuz ağ kartı ile "Channel -1" sorunu yaşadığımı ve bu sorunu çözmek için neler yaptığımı yazmıştım. Aireplay-ng ile paket sokuşturma yapmaya çalıştığımda aireplay-ng aşağıdaki hatayı veriyor ve çalışmıyordu.

21:09:28  mon0 is on channel -1, but the AP uses channel 1
Daha sonra emektar dizüstü bilgisayarımın ekran sorunları nedeniyle yeni bir makine almak zorunda kaldım. Tabii doğal olarak yeni makine (Asus N53SN) yeni bir kablosuz ağ arabirimi (Atheros 9285) demekti.

root@gondor:~# lspci | grep Wireless 03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Aynı sorunu bu kez "AR9285 Atheros wireless network adapter" için çözmek zorunda kaldım. Aynı şeyleri Intel 4965 için daha önce de yazdığımdan, bu kez yapılacakları kısaca özetliyorum.

İlk olarak yeni sürücümüzü indirilerim wireless.kernel.org adresinden indirelim ardından da gerekli yamaları indirip sürücü kayna…