16 Haziran 2011 Perşembe

Linux Root Password Sıfırlama

Linux makinenizin root parolasın unuttuğunuzda ne olur? Cevap basit büyük sıkıntı olur.

Bu gibi durumlarda makineye fiziksel erişiminiz varsa grub menüsünde küçük bir düzenleme yaparak sistemi açabilir ve root parolasını değiştirebilirsiniz.


Öncelikle sistemi yeniden başlatalım. Yukarıdaki gibi grub menüsü geldiğinde klavyeden "E" tuşuna basarak düzenleme moduna geçelim. Karşımıza aşağıdaki gibi bir menü gelecektir...
 Yukarıdaki menüde işaretlenmiş olan "ro quiet" ifadesini silerek, aşağıda görüldüğü gibi "rw init=/bin/bash" şekline getirelim.
Açılış parametresi olarak "rw init=/bin/bash" değerini eklediğimize göre CTRL+X tuş kombinasyonunu kullanalım ve sistemin açılışını izleyelim. Sistem açıldığında passwd komutu ile root parolamızı değiştirebiliriz.

passwd komutu kullanıcı hesaplarının parolalarını değiştirmek için kullanılan komuttur. "Enter new UNIX password" diyerek sizden yeni parolanızı girmenizi isteyecektir. "Retype new UNIX password" diyerek aynı parolayı ikinci kez yazmanızı ister ve sonrasında "passwd: password updated successfully" mesajını gördüğünüzde parolanız değiştirilmiş demektir. Artık sistemi yeniden başlatabilirsiniz...

Olur da aşağıdaki gibi  "Authentication token manipulation error / Password unchanged" hatası alırsanız bu diskin readonly bağlanmış olmasından kaynaklanabilir.

Yukarıda görüldüğü gibi "mount / -o remount,rw" komutunu kullanarak kök dizini okuma yazma yetkileriyle bağlayabilirsiniz. Daha sonra ise passwd komutunu kullanarak parola sıfırlama işlemini yapabilirsiniz...

Yukarıda bahsedilen yöntemlerin işe yarayabilmesi için makineye fiziksel erişim söz konusu olmalı ve grub açılış yöneticisinin düzenlemeye izin veriyor olması gereklidir.

Genellikler grub menüsüne parola koyulmasa da Grub parolası olması durumda sistemi bir live cd ile boot etmek gerekebilir. Tabii sistemi cdrom aygıtından başlatabilmek için de bios erişimi yetkilerine sahip olmanız gerekecektir... :)

3 yorum: